תפקידו של עורך הדין בעסקת מקרקעין

תפקידו של עורך הדין

תפקידו של עורך הדין בעסקת מקרקעין הוא משמעותי ביותר. לאור הידע והניסיון הרב שלו הוא בוחן נושאים רבים באופן מעמיק ומיד עולה על נקודות בעייתיות אשר עלולות לסבך את העסקה. קיימים מקרים שהכול הולך חלק ומסיימים את העסקה באופן הוגן ומהיר. אך קיימים גם מקרים בעייתיים שבהם עורך הדין ממליץ ללקוח לא לקדם את העסקה, כיוון שרב בה הנסתר על הגלוי ועדיף לא להיכנס אליה.

בדיקת אופן הרישום של הנכס במשרדי המקרקעין הוא אחד הנושאים האקוטיים לנושא ההיתכנות של כל עסקת נדל"ן. עורך דין מקרקעין בקריות בוחן על פי הסימון של גוש וחלקה את בעלי הזכויות בנכס. אם אכן מדובר באדם שהציג את עצמו כבעל הנכס, אם יש בעלי זכויות נוספים ואם קיימים נושאים בעייתיים כמו שעבוד, עיקול או הערת אזהרה.

תפקידו של עורך הדין באישור ביצוע העסקה

אם הרישום בטאבו תקין, מקדמים את התהליך. אך אם קיימת נורית אזהרה תפקידו של עורך הדין הוא לבדוק אותה באופן מעמיק. אם קיים לדוגמה עיקול על הנכס עקב חוב למס הכנסה, עורך הדין בודק עם בעל הנכס אם הוא מכיר בגובהו של החוב ואם ישלם אותו באמצעות כספי העסקה. אם התשובה היא שהוא מודע לחוב זה ואכן ישלם אותו וכך העיקול יוסר, אפשר לקדם את העסקה ולהתנות אותה בהסרת העיקול. אך אם בעל הנכס אומר שהוא מתכחש לסכום שמבקש מס הכנסה ויש לו חילוקי דעות עם המפקח ולכן הוא לא ישלם את החוב, אין אפשרות לקדם את העסקה. תפקידו של עורך הדין הוא להזהיר את הלקוח שלו במקרים מסוג זה, כך שלא יקנה נכס שקיים עליו עיקול של גור אחר.

עורך הדין של המוכר הנכס מכין טיוטת חוזה לעיונו של עורך הדין של הקונה. ברוב המקרים קיימות מחלוקות על נושאים כאלה ואחרים ועורכי הדין עושים כל שניתן כדי לגשר בין הפערים ולמצוא נוסח שיהיה מקובל על שני הצדדים.

לוח התשלומים בעת רכישת נכס נדל"ן

אחד הנושאים המהותיים בחוזה הוא לוח התשלומים. ברוב המקרים מחלקים את ערך המכירה לכמה תשלומים, הקונה נותן סכום כספי משמעותי בהתחלה שהוא בין % 10 – % 15 מערך העסקה ובהמשך מפרט את המועדים שבהם הוא ישלם את היתרה וזאת בהתאם למועד קבלת הכספים שהוא אמור לקבל למטרה זו כמו משכנתא או הערך של מכירת ביתו הנוכחי.

קבלת בטוחות בעת רכישת נכס מחברה קבלנית

עורך דין מקרקעין שמלווה לקוח שרוכש דירה מחברה קבלנית, מוודא שהוא יקבל את הערבויות הבנקאיות עבור כל אחד מהתשלומים שהוא מבצע. קיים חשש תמידי שהחברה הקבלנית לא תוכל לסיים את הפרויקט עקב קשיים כלכליים ולכן הלקוח מקבל ערבויות בנקאיות לכל הכספים שהוא שילם ואם חלילה נוצרת בעיה, הוא מחלט את הערבויות וכך מקבל בחזרה את הכספים ששילם.

לקבלת שיחת ייעוץ חינם
03-7790040
או באמצעות הטופס הבא
Call Now Button