החשיבות של ליווי משפטי בעת רכישת נכס

ליווי משפטי

רכישת נכס שהוא דירת מגורים, משרד או קרקע אינה עניין של מה בכך. זהו מהלך שכרוך בהרבה מאד כספים ובהתנהלות רבה מול רשויות שונות. לאור המהלך המורכב קיימת חשיבות רבה לנושא ליווי משפטי בעת רכישת נכס וזאת כדי למנוע מצבים שבהם הלקוחות יאבדו כספים עקב מעשים חפוזים או פעילות ללא ידע מעמיק. כבר בתחילת הדרך כדאי לברר עם מכרים או קרובי משפחה אם הם מכירים עורך דין מיומן בתחום המקרקעין, כדי שהוא ילווה את המהלך מתחילתו ועד סופו. מדובר בעניין שנמשך בדרך כלל כמה חודשים ולעיתים גם כמה שנים, אם מדובר בדירה שנרכשת מקבלן והיא בתהליכי בנייה.

כאשר קונים דירה מקבלן, עורך דין מקרקעין בחיפה עובר על כל סעיפי החוזה כדי לוודא שאין שם סעיפים בעייתיים. המטרה שלו היא להגן על האינטרסים הכלכליים של הלקוח שלו ולכן יש מקרים שבהם הוא מבקש לשנות סעיף זה או אחר, כדי שלא תהיה זו משוכה בדרך לקבלת הבית החדש. נושא אקוטי כשקונים דירה מחברה קבלנית או יזם הוא נושא הבטוחות. לאור מקרים שקרו בעבר שבהם חברות מסוג זה פשטו רגל והלקוחות נותרו ללא דירה וללא ממון, מחויבים כעת הקבלנים להעביר ערבויות בנקאיות ובטוחות נוספות במקביל לכספים שהם מקבלים מהלקוחות. עורך הדין המנוסה יעקוב אחר הליך זה ויוודא שהלקוחות שלו יקבלו את מלוא הערבויות הבנקאיות הללו. במקרה של קריסה כלכלית הלקוחות יוכלו לחלט את הערבויות הללו בבנק ולקבל את הכסף.

ליווי משפטי בעת רכישת דירת מגורים יד שניה

כאשר קונים דירת יד שנייה, התהליך הוא מורכב וכרוך בהרבה מאד פעולות ולכן עורך הדין במהלך זה הוא מאד ערני לכל מה שקורה והוא מגן על הלקוח מתחילת התהליך. השלב הראשון והאקוטי הוא לוודא שהאדם שמציג את עצמו כבעל הנכס הוא אכן הבעלים. לצורך כך מבצע עורך הדין בדיקה מקיפה במשרדי רשם המקרקעין לגבי שטח ספציפי זה, מי רשום כבעלים, אם קיימים שעבודים, עיקולים, משכנתאות, רישום זכויות של אנשים נוספים או הערת אזהרה.

לכל אחת מהקטגוריות הללו יש השלכות הן לטווח הקצר והן לטווח הארוך ולכן יש לבדוק אותן מכל ההיבטים כדי לקבל החלטה אם להמשיך בעסקה המוצעת או לא.

תשלומים של הלקוח לבעל הנכס

לפני חתימת חוזה המכר שני הצדדים קובעים את מועד העברת התשלומים השונים ואת מועד עזיבת הנכס. אם על הנכס שנמכר רובצת משכנתא, באמצעות התשלום הראשוני הבעלים הנוכחיים של הנכס ישלם את המשכנתא, או לחלופין יגרור אותה לנכס אחר. זאת כדי שהבעלים החדשים יוכלו לבצע רישום הערת אזהרה כדי שהבעלים לא יוכלו למכור נכס זה פעם נוספת לאדם אחר.

חתימה על חוזה מכר

עורך הדין של המוכר ועורך הדין של הקונה קובעים את הנוסח של חוזה המכר שמוסכם על שני הצדדים ורק לאחר מכן, מתבצעת בשעה טובה החתימה.

לקבלת שיחת ייעוץ חינם
03-7790040
או באמצעות הטופס הבא
Call Now Button